Uncategorized @tr

ŞEHİR MOBİLYASI İSTANBUL

By 25 Ağustos 2019 No Comments

Şehir mobilyasının tanımını yapacak olursak; otobüs durakları, çöp kutuları, anıtlar, sokak lambaları, posta kutuları, telefon kulübeleri, trafik lambaları, umumi tuvaletler, reklam ve ilan panoları, büfeler, gölgelikler ve gölgelik niyetine kullanılmakta olan malzemeler, oturma grupları, oyun düzenekleri ve alanları, bordürler, yer döşemeleri, çeşmeler, parkmetreler, yangın muslukları şehirlere aidiyetlik gösteren mobilyalardır. Kamusal alanlar içerisinde insanların yaşamlarını kolaylaştırmak adına, güvenlik konusunu maksimum düzeyde sağlayabilmek adına, toplu olan yaşam düzenine büyük katkı sağlamakta olan tüm nesneler şehrin mobilyalarıdır.

şehir mobilyası istanbulŞehir Mobilyaları ile ilgili ilk çalışma ne zaman, nerede yapıldı?

Türkiye’ de şehirsel dış mekan düzenlemesi ile ilgili ilk çalışmalara Beyoğlu’nda rastlamak mümkün olmaktadır. 1857’ de Altıncı belediye dairesinin kurulmasına paralel olarak İstanbul’daki ilk imar hareketleri de başlamıştır.

Şehir Mobilyalarının şehir yaşamında rolü nedir?

Şehir Mobilyası İstanbul, kent içerisinde barındırıyor olduğu farklı varlık alanlarında yer almakta olan devingen, birbiri ile ilişkili sistemin tümünü kapsamaktadır. Bu sistemler, insanların hayatını ve yaşam tarzını, toplumda yaratmış olduğu kişiliği, kurumsal, özel veyahut mekanlar ile şehir doğası tüm şehir ögeleri olabilmektedir.

Tasarımların estetik açıdan değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu değerlendirmeleri şu şekilde sıralayabilmek mümkündür:

  • Zemin taşıyıcı sistem ilişkisi
  • İşlevsel ve sembolik açıdan algılanma imkanı
  • Çevre ile uyum teşkil etmesi
  • Doğal yoldan gelecek olan yıpranmalara karşı dayanıklılık düzeyi
  • Tahribatlara karşı dayanıklılığı

Şehir Mobilyası İstanbul’un diğer bir önemli mevzusu ise, şehir mobilyalarına karşı düzenlenmekte olan saldırı ve tahribatlardır. Vandalizm de denilmekte olan bu saldırılar, aslında toplum içinde var olan sosyokültürel eksiklikler ile ilişkili bir durumun doğurduğu olumsuzluktur. Şehir mobilyaları Türkiye’de ve tüm dünyada toplumsal şiddetin hedef noktasında yer alan elemanlardandır. Hangi tür malzemelerden yapılacak olursa olsun, boyutları ne tür düzeyde olursa olsun, ülkenin gelişmişlik düzeyi ne durumda olursa olsun şehir mobilyaları kötü bir şekilde kullanılabilmektedir.

Şehir Mobilyası İstanbul’ da çevresel ve toplumsal koşullar tasarımlar için dikkate alınan ve önem arz eden hususların en başında gelmektedir. Bu elemanlar; ısı, ışık, ses, nem gibi dış çevrenin meydana getirmekte olduğu faktörlerden etkilenmeyecek olan ve dinamik olan malzeme, detay ve konumda olmalıdırlar.

 

 

Leave a Reply